Oddílová šifra

Když potřebujete napsat někomu něco, do čeho jiným nic není, nebo když si děláte tajné zápisky, které by mohly padnout do ruky lítému nepříteli, který by je proti vám zneužil a vyfoukl by vám před nosem třeba poklad piráta Jednoočka, pak potřebujete něco jako tajné písmo nebo tajnou řeč. A když to má být opravdu tajné písmo, pak ho nesmí znát nikdo jiný, než vy a těch několik málo brášků, kterým důvěřujete. Právě z toho důvodu jsme měli ve Čtrnáctce svojí šifru. Je na mě, abych vám jí předal, protože vám patří. Ale nám jí Akela taky jen tak nenadiktoval, trochu nás s ní potrápil. Bylo to takhle: ve třetím čísle Minisina se objevil tento článek (trochu ho zkrátím):

Souboj, který se nekonal

Franta Kadlec si jednou přinesl do školy kalendář, ve kterém byla spousta užitečných rad pro táborníky. Ukázal ho spolužákům, ale půjčit ho nikomu nechtěl. Zazvonilo, přišel učitel a začala hodina tělocviku. Po hodině si Frantík vzpoměl na kalendář, ale ten jako by se do vody propadl. Ve třídě měli spolužáka Karla Vondru, kterého neměl nikdo rád. Franta mu řekl, že mu určitě kalendář ukradl a že si to s ním zítra vyřídí, že si to odpoledne "rozdají". Spolužáci to slyšeli a už se těšili, že uvidí pěknou rvačku.

Ráno při první hodině psal Bohouš, který seděl v zadní lavici, nějaký dopis, který pak odevzdal Frantovi. Ten si ho přečetl - a po škole se žádná rvačka nekonala. V dopise bylo toto:

Neru Vlomdégy

ci ne chlasmi réda, ši czin de sbýzaper dogafay miblécinmazd, cogay nóž z Golrin. Féž dim gorimtól czin ze fubycjor fjilo blit dirajfegin có zón. Hdir czin de cha flóded, ori badan czin mo da sobanmir o atmizr czin ze cha tany. Fén ši zi pytiž sraped, ori ciman oď zi mej mizdomi Golrafe, gdilů so mej minýši. Jirů tim czin de da hdir léje, ori minir czin g dany atfochy. Lotice de da mobéžy. Stlofé di dfýc Pachyzrof.

Frantík dopis přečetl, zašel za Karlem, ukázal mu ho a omluvil se mu. Pochopitelně se žádný souboj nekonal.

Co bylo příčinou toho náhlého obratu? Na tuto otázku odpovězte krátce, ale ve stejné řeči jakou byl dopis napsán. Dokážete to? Pokud ano, máte v ruce šifru, skoro tajnou řeč, která má tu výhodu, že se jí nemusíte učit a dokážete jí psát i luštit bez pomůcek, velmi rychle.

Hodně úspěchu při luštění vám přeje

Bidlo