2022: SOUHVĚZDÍ SEVERNÍ OBLOHY

2022: SOUHVĚZDÍ SEVERNÍ OBLOHY

Hvězdné historky

Úkoly

1. Seznámení (UMA)

1. úkol: Poznáte podle kresby, kolik bylo přibližně hodin? Je to váš první úkol za 10 bodů. A je v něm malý háček za dalších 10 bodů.

2. Seznámení (UMA)

2. úkol: Vyluštit křížovku by bylo pro vás moc lehké. Ale dokážete doplnit obrazec Jindrovy křížovky bez legendy? Do podstatných jmen (ne vlastních) v 1. p. jednotného čísla smíte použít jen souhlásky M R Z (ze jména hvězdy Mizar) a libovolné samohlásky. Získaná slova se v obou směrech bodují tak, že za každou souhlásku získáte bod. Proto je výhodné mít v křižujících se polích souhlásky, tak se vlastně počítají dvakrát. Souhlásky v obrazci jsou nápovědou pro Jindrovo řešení, ale nejsou závazné, třeba najdete lepší.

03_1

3. Hlava Medúzy (CAS)

3. úkol: Kolikrát má větší objem než naše Slunce?

 • 10x
 • 1 000x
 • 1 000 000x (10 bodů)

 • 4. Hlava Medúzy (CAS)

  4. úkol je rozdělit obrazec noční oblohy se zakreslenou Kasiopejou na pět dílů, stejných tvarem i velikostí, v každém musí být jedna hvězda. Zrcadlové obrácení je přípustné.

  5. Návštěvník z Andromedy (AND)

  5. úkol: Co nemohl neznámý? Je to váš úkol za 10 bodů.
  Ota dočetl příběh v časopise a zhasl baterku. „Povídka to nebyla špatná, ale mně tam strašně vadí ty logické nesmysly. No třeba hned na začátku,““ Ota si znovu posvítil a citoval: ,,Z temného obdélníku na obvodu talíře se vynořila postava ve skafandru. Ruku s krátkou trubicí namířila do všech stran a sledovala přístroj zavěšený na krku. Narovnala se a uvolnila kryt přilby. Až na bezzubá ústa a lysou hlavu bez nosu se podobala člověku. Michal svěsil ruku se zbraní, druhou vztáhl dlaní dopředu a pokročil k neznámému. Ten reagoval na odvěké znamení míru vztažením dlaně se čtyřmi prsty. Neznámý vydal tázavý hrčivý zvuk. Michal si položil ruku na hruď a pak máchl široce kolem sebe: „Já, Země“. A ukázal s tázavým posunkem na neznámého. Po chvilce zahrčel neznámý: „Já, Andromeda.“ A ukázal vysoko na oblohu.“'
  „No počkej, proč nám to čteš znova, raději nám řekni, co je na tom nemožného? Návštěvníci z kosmu mohou vypadat všelijak a proč by nemohl být z Andromedy? Tam je přece galaxie podobná naší.“
  „To je pravda, ale neznámý nemohl...

  6. Návštěvník z Andromedy (AND)

  6. úkol: Múzy byly patronkami umění, např. Thálie byla múzou komedie, Uránie astronomie a Terpsichora tance.
  Je to tak, nebo se nám vloudila chybička? Jaká? (10 bodů)