2022: SOUHVĚZDÍ SEVERNÍ OBLOHY

2022: SOUHVĚZDÍ SEVERNÍ OBLOHY

Hvězdné historky

Úkoly

1. Seznámení (UMA)

1. úkol: Poznáte podle kresby, kolik bylo přibližně hodin? Je to váš první úkol za 10 bodů. A je v něm malý háček za dalších 10 bodů.

2. Seznámení (UMA)

2. úkol: Vyluštit křížovku by bylo pro vás moc lehké. Ale dokážete doplnit obrazec Jindrovy křížovky bez legendy? Do podstatných jmen (ne vlastních) v 1. p. jednotného čísla smíte použít jen souhlásky M R Z (ze jména hvězdy Mizar) a libovolné samohlásky. Získaná slova se v obou směrech bodují tak, že za každou souhlásku získáte bod. Proto je výhodné mít v křižujících se polích souhlásky, tak se vlastně počítají dvakrát. Souhlásky v obrazci jsou nápovědou pro Jindrovo řešení, ale nejsou závazné, třeba najdete lepší.

03_1

3. Hlava Medúzy (CAS)

3. úkol: Kolikrát má větší objem než naše Slunce?

 • 10x
 • 1 000x
 • 1 000 000x (10 bodů)

 • 4. Hlava Medúzy (CAS)

  4. úkol je rozdělit obrazec noční oblohy se zakreslenou Kasiopejou na pět dílů, stejných tvarem i velikostí, v každém musí být jedna hvězda. Zrcadlové obrácení je přípustné.

  5. Návštěvník z Andromedy (AND)

  5. úkol: Co nemohl neznámý? Je to váš úkol za 10 bodů.
  Ota dočetl příběh v časopise a zhasl baterku. „Povídka to nebyla špatná, ale mně tam strašně vadí ty logické nesmysly. No třeba hned na začátku,““ Ota si znovu posvítil a citoval: ,,Z temného obdélníku na obvodu talíře se vynořila postava ve skafandru. Ruku s krátkou trubicí namířila do všech stran a sledovala přístroj zavěšený na krku. Narovnala se a uvolnila kryt přilby. Až na bezzubá ústa a lysou hlavu bez nosu se podobala člověku. Michal svěsil ruku se zbraní, druhou vztáhl dlaní dopředu a pokročil k neznámému. Ten reagoval na odvěké znamení míru vztažením dlaně se čtyřmi prsty. Neznámý vydal tázavý hrčivý zvuk. Michal si položil ruku na hruď a pak máchl široce kolem sebe: „Já, Země“. A ukázal s tázavým posunkem na neznámého. Po chvilce zahrčel neznámý: „Já, Andromeda.“ A ukázal vysoko na oblohu.“'
  „No počkej, proč nám to čteš znova, raději nám řekni, co je na tom nemožného? Návštěvníci z kosmu mohou vypadat všelijak a proč by nemohl být z Andromedy? Tam je přece galaxie podobná naší.“
  „To je pravda, ale neznámý nemohl...

  6. Návštěvník z Andromedy (AND)

  6. úkol: Múzy byly patronkami umění, např. Thálie byla múzou komedie, Uránie astronomie a Terpsichora tance.
  Je to tak, nebo se nám vloudila chybička? Jaká? (10 bodů)

  7. Lovci a psi (ORI)

  7. úkol: Jak to Zeus zařídil? Úkol za 10 bodů
  Ale Sirius patří už do souhvězdí Velkého psa, Oriónova psa. „On měl Orión psa?“ „Jo, psa Lailapsose.“ „Psa Lailapsa.“' ,„Psose Lailapsose,“' nechal se Jindrou poplést Ota. „Dala ho Oriónovi Artemis, dokud ho ještě měla ráda. Ten pes, co viděl, to lapil. Král Amfitryón měl zas v revíru lišku, která byla nepolapitelná. Vsadil se s Oriónem, Orión pustil psa na liščí stopu. Byla honba, jenže neměla konce. Nakonec musel řešit problém sám Zeus. Nemohl rušit schopnosti dané psu i lišce bohy, tak si pomohl jinak.“ „Jak?“' zeptal se Dan.

  8. Lovci a psi (ORI)

  8. úkol: Cestováním od písmene k písmenu (pouze po přímých spojnicích) tvoříte slova. Je to hezká zábava, slov z pěti až sedmi písmen lze vytvořit slušnou řádku, my ale přijímáme jen podstatná jména v 1. pádě z osmi a více písmen. Kolik hlásek, tolik bodů pro vás. A samozřejmě slovo, v němž poznáte zmíněný dárek, je povinné.
  To znamená, že minimálně získáte 8 bodů.

  9. Živí a mrtví (GEM)

  9. úkol: je od hádankáře Dana, když zažertoval, že Kastor byl jeden den Kastor a druhý den... Máte najít slovo ze šesti písmen, které je přesmyčkou slova Kastor a hodí se do vtípku.
  Úkol za 10 bodů.

  10. Živí a mrtví (GEM)

  10. úkol: je pro počtáře, ale také pro logiky. Do barevných políček obrazce máte vepsat číslice od 1 do 9 (ne nulu) tak, aby jejich součet odpovídal číslu uvedenému v trojúhelníku vlevo od vodorovné řádky a nahoře nad sloupcem. V žádném součtovém řádku ani sloupci nesmějí být stejné číslice. U obrazce bude stačit, řeknete-li jen číslice, které vyjdou v červeně označených polích.
  Úkol za 10 bodů.

  11. Únos Evropy (TAU)

  11. úkol: které hvězdy jsou pod čísly 1 - 4?
  Úkol za 10 bodů.

  12. Únos Evropy (TAU)

  12. úkol: „Víš co, já ti na oplátku dám vyřešit jiný problém. Hvězdy takhle propojím, no, a kolik je v obrazci celkem trojúhelníků?“
  Úkol za 10 bodů.

  13. Jak zabít Hydru (LEO)

  13. úkol: Pokud jméno hrdiny nepoznáte z dalšího líčení, vyluštěte si ho v křížovce:
  A - tajenka, B - sudba, rostlinné vlákno, C - doupata, protiklad.
  1 - lov, 2 - karta, 3 Čapkův román, 4 - v který čas, 5 - slovensky strýc, 6 - kořist, 7 - zn. elektrospotřebičů, 8 - rybářova potřeba.
  Úkol za 10 bodů.

  14. Jak zabít Hydru (LEO)

  14. úkol: „To já znám,“ vpadl do výkladu Jindra. „Já jsem ve znamení Kozoroha, pak jsou ještě Štír, Skopec, Býk, Krab, Ryby, Beran, Rak a Lev.“'
  Vyjmenoval Jindra ta souhvězdí zvěrokruhu, nesoucí název zvířete, správně, nebo na některá zapomněl? Nebo sem některé nepatří?
  Úkol za 10 bodů.